page loader

Başvuru ve Katılım Şartları

Başvuru ve Katılım Şartları

Sınavların Tarihi ve Saatleri

Yetişkinler için sınav tarihi: 2 Aralık 2023 Cumartesi günü saat 19.00

İlkokullar için sınav tarihi: 3 Aralık 2023 Pazar günü saat 13.00

Ortaokullar için sınav tarihi: 3 Aralık 2023 Pazar günü saat 16.00

Liseler için sınav tarihi: 3 Aralık 2023 Pazar günü saat 19.00

 

Sınavın Şartnamesi

 1. Yarışmacılar, sınava; https://aydinlikyarinlara.com/ ana sayfasındaki “Sınava Giriş” butonundan giriş yapabileceklerdir. Öğrencilere SMS yolu ile de sınava giriş linki gönderilecektir. SMS ulaşmasa dahi her hâlükârda yarışma ile ilgili gelişmeleri yarışma sitesinden takip etmek, yarışmacının sorumluluğundadır.
 2. Sınava; tablet, telefon ve bilgisayardan girebilirsiniz. Ancak herhangi bir sorun yaşamamanız için bilgisayar kullanmanızı ve Chrome programından girmenizi tavsiye ederiz.
 3. Sınava zamanında girip cevapları en kısa sürede göndermek esastır. Buna göre aynı puanı alan yarışmacılar olursa, sınavını önce bitiren yarışmacı sıralamada öne geçer. Misal: 13.40’ta sınavı bitirip en yüksek puanı alan yarışmacı ile 13.50’de bitirip aynı puanı alan bir yarışmacı karşılaştırıldığında 13.40’ta bitiren yarışmacı birinci, 13.50’de bitiren yarışmacı ise, ikinci kabul edilir. Bunlara rağmen aynı puanı alıp aynı zaman diliminde (saniye ve saliselere bakılacaktır) gönderip dereceye giren yarışmacılar olursa sadece onlar için ek sınav yapılacaktır.
 4. Sorular çoktan seçmeli olacaktır. İlkokulda sorular 3 şıklı, ortaokulda 4 şıklı, lise ve yetişkinlerde 5 şıklı olacaktır.
 5. Süre 50 dakikadır. Sınav saatleri aralığında sınava giriş yapılabilir. Sisteme geç giren yarışmacılara ek süre verilmeyecektir.
 6.  Herhangi bir nedenle sınavdan kopan öğrenciler aynı cihazdan veya farklı cihazdan girip kaldığı yerden devam edebilirler. Ancak aynı anda farklı cihazlardan girenlerin bir tanesi iptal edilecektir.
 7. Sınav, “Sınavı Bitir” butonuna tıklanarak bitirilir. “Sınavı Bitir” butonuna tıklamadan sınav ekranından ayrılan yarışmacıların sınavı geçersiz sayılacaktır. Sınav süresi dolduğunda ise sınav otomatik olarak bitirilecek ve o ana kadar cevaplanan sorular değerlendirmeye tabi tutulacaktır.
 8. Sınavı bitirip tekrar sınava giren olursa birinci sınavı geçerli sayılacaktır.
 9. Sınav süresi bittiği halde devam edenlerin cevapları değerlendirmeye alınamayacaktır.
 10. Sınav süresince, sınav ekranından ayrılmak, farklı sekmelerde dolaşmak, yardım almak yasaktır. Bu davranışları sergileyen yarışmacıların sınavı geçersiz sayılacaktır
 11. 40 soru sorulacaktır. 100 puan üzerinden değerlendirilecektir. Her doğru cevap 2,5 puan değerinde olup yarışmacının verdiği her yanlış cevap için toplam doğru puanından 0,50 puan eksilecektir.
 12. Çevrimiçi Sınav Salonu; her sınavdan yarım saat önce açılacaktır. Yarışmacılar; önce çevrimiçi sınav salonuna alınacaktır. Karşılarına şartname çıkacak, okuyup kabul ettikten sonra sınavın başlamasını bekleyecektir. Sınavlar; tam zamanında başlayacaktır.

Misal: Yetişkinler sınavı için çevrimiçi salon 18:30’ta açılacaktır. Sınav sistemine girebilenler, herhangi bir şey yapmadan bekleyeceklerdir. Giremeyenler koordinatörlerimizden destek alabilirler. 19:00’dan önce sisteme girip şartnameyi kabul etmek gerekmektedir. Sınav; Türkiye saati ile 19.00’da sınav başlayacaktır.

13. Sınavda kopya çektiği tespit edilen kimselerin sınavı geçersiz sayılır.

14. Sınav neticesinde ödül kazanan yarışmacılardan, belgelemeleri (öğrenci/ikametgah) istenilecektir.

15. Derece ödülü kazanan her kategoriden ilk 13 yarışmacı için 2. bir sınav yapılarak, kitabı okuyup okumadığı, sınava girenin kendisi olup olmadığı teyit edilecektir.

    a) Derece ödülü kazanan yarışmacılara, online sınav yapılacaktır. Sınava katılmayan kişi, sınavı geçersiz sayılır ve ödül alamaz.
    b) Sınav, komisyon eşliğinde 40 soru / 50 dakika olarak gerçekleştirilecektir.
    c) Yarışmacı, sınava kamerası ve mikrofonu açık olarak katılacaktır. Kamerasını ve mikrofonunu açmayan, sınav esnasında kapatan kişinin sınavı geçersiz sayılır, ödül alamaz. 
    d) Yarışmacıya sınavdaki hata sayısına ilaveten 3 soru hata payı ve sınavı bitirme süresinin %25’si kadar da ilave bitirme süresi hakkı tanınacaktır.
    e) Sınav neticesiyle ilgili nihai kararı komisyon verecektir. Komisyonun kararı kesin olacaktır.

    f) Bu sınav 7-12 Aralık 2023 tarihleri arasında yapılacaktır.

16. Derneğimizden kaynaklanmayan internet ve elektrik kesintisi gibi durumlardan derneğimiz sorumlu değildir.

17. Sınav sonuçlarınızı, 13 Aralık 2023 Çarşamba günü saat 14’ten itibaren bu https://aydinlikyarinlara.com/ adresinden öğrenebilirsiniz.

 Detaylı bilgiyi en yakın koordinatörümüzden alabilirsiniz. 


 ULUED